A gospel zene kialakulásának rövid története

Az 1920-as években az amerikai nagyvárosok feketék lakta kerületeiben felállított utcai templomokban jött létre ez a vallásos dalforma.
Szó szerinti fordításban az evangélium dalaira vonatkozik. Vallásos költők és zeneszerzők olyan műveire, amelyeket vallási ünnepségek céljára írtak, s mindenekelőtt a tradicionális afroamerikai énekek /spirituálék/ mintájára születtek.
Az első gospelszerző Thomas A. Dorsey /1900/ egykori jazz-zongorista volt, aki az 1920-as évek közepén a chicagói Pilgrim Baptist Church számára írt olyan híressé vált gospeleket, mint a Precious Lord. Ezekben a hagyományos néger vallásos zenét a jazz szvingelő ritmikájával, a boogie-woogie és a blues elemeivel ötvözte és igazította őket a kor zenei igényeihez.
Az első világhírű gospel előadó Mahalia Jackson volt./ 1911-1972/
Az 1930-as évektől a vokálformációk révén /Golden Gate Quartett/ színpadi produkcióvá alakult át.
Ez a gyökere az un. hagyományos, vagy tradicionális gospel zenének.

A gospel zene másik ága az un. fehér, vagy kortárs keresztény könnyűzene. /Contemporary Christian Music/
Ez a műfaj az 1920-as évek közepén alakult ki Amerikában.Története az európai emberek számára is nagyon érdekes. Bibliával házaló könyvügynökök szívesen alkalmaztak énekeseket, énekegyütteseket a Biblia, illetve az abban leírtak népszerűsítésére. Ehhez a country zene elemeit vették alapul. Közülük a legismertebb a Homeland Harmony Quartet lett 1948-ban a Gospel boogie című slágerlistás dalával.

A műfaj elismertségét jelzi, hogy a Grammy díjak kategóriái közül többet is a gospelnek szentelnek. Létezik azonban a gospel zenészek számára külön szakmai elismerés is, a Dove díj, melyet szintén évről évre megkapnak a műfaj kimagasló előadói.
Kíváló gospel előadóként tarjuk számon az Edwin Hawkins Singers együttest és Aretha Franklint is.


A solymári Országos Gospel Fesztivál immár harmadik alkalommal mutatja be a műfaj mindkét ágát. Hallhatunk majd hagyományos gospelt Dávid Viktóriától, a Pécsi Spirituálé Együttestől, az Unicum Laude-tól, a kiskőrösi Gospel Sasoktól, a Fráter Kórustól, az Ég-Ígérő Gospel Kórustól és a gyulai Canify Singerstől, valamint a Sárospataki Református Kollégium Diákszínjátszóitól, akik a Godspell című musical keresztmetszetét adják elő. A kortárs keresztény könnyűzenei kategóriában a Testvérek koncertje nyitja a sort, melyet a Signum, a szegedi Effata és Via Stellis, a kecskeméti NOS, a baranyai Anthem Énekegyüttes és a koncertje követ. Mi, solymáriak talán a legjobban mégis az Illéssy Mátyás atya által patronált Pax Vobis Kórust ismerjük, akik tavaly megjelentették az első magyarországi Gospel Misét, melyből részleteket hallhatunk a fesztiválon.

Igazi különlegességet ígér a fesztivál nagyszabású zárókoncertje, melyen a Bolyki Brothers, az USA-ban gospel énekesnőként diplomázott Póka Angéla, a kubai származású Luanda Bird és Dávid Viktória lép színpadra a Regős Zsolt vezette Egyesített Fesztiválkórussal, egyedi, külön erre az alkalomra összeállított műsorral.

A fesztivál Mi atyánk című válogatáslemeze megvásárolható a helyszínen vagy megrendelhető a Múzik Bt. címén: 1062. Budapest, Aradi u.66.
A megvásárolt támogatással az Ökumenikus Ifjúsági Iroda és a Gospel Fesztivál működéséhez járult hozzá.